Nieznane karty z historii Politechniki, zwarte w rodzinnych kronikach, odkryją członkowie rodziny Stella-Sawickich, wnukowie założyciela uczelni Izydora. Otwarta zostanie wystawa fotografika Jana Zycha, od kilkudziesięciu lat kronikarza dziejów uczelni. Wiosną fotograficzna opowieść o Politechnice przeniesie się w przestrzenie miasta. W tym roku akademickim stypendium rektora – w wysokości 1250 zł (jedne z najwyższych w Polsce) – otrzymuje blisko 900 studentów PK. Osoby w trudnej sytuacji materialnej lub nagłych trudnych sytuacjach życiowych mogą skorzystać ze stypendium socjalnego lub bezzwrotnych zapomóg.
Wsparcie dla studentów sportowców
Otrzymują od uczelni półroczne stypendia, wypłacane co miesiąc w wysokości zależnej od pozycji na liście rankingowej. Wśród punktowanych osiągnięć – zgodnie z przyjętym regulaminem wypłacania stypendiów – są m.in. Każde osiągnięcie może być nagrodzone tylko raz. Wiatr i związane z nim wyzwania – to jedno z kilku wspólnych zainteresowań badawczych naukowców Politechniki Krakowskiej i specjalistów ze sztabów trenerskich Polskiego Związku Narciarskiego.
Badacz z Politechniki Krakowskiej wśród laureatów konkursu MINIATURA 6
Historia STARS EU sięga 2019 roku, gdy Hanze University Groningen podjął inicjatywę uruchomienia sojuszu europejskiego. Wśród gości wydarzenia znalazły się osoby, które mogą służyć młodszym kolegom i koleżankom wiedzą oraz radami. O łączeniu pasji naukowych i artystycznych opowiedzieli Oskar Jurek i Kornelia Sowa. Oskar aktywnie działa w kole naukowym Footprint, które skonstruowało kajak z betonu, a także zawodowo tańczy. Kornelia studiuje na Wydziale Mechanicznym i jest członkinią Koła Naukowego Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego „Form&Function”.
Jacek Chmielewski, prof. PK, pracownik Katedry Systemów Transportowych na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej przedstawił wyniki ankiet, jakie przeprowadził w ramach badania zachowań transportowych mieszkańców Krakowa w 2023 roku. Analogiczne badania są prowadzone w Łodzi przez tamtejszych specjalistów w kontekście stricte kolejowym i również zostały zaprezentowane w TAURON Arenie. Uczestnicy konferencji pochylili się też m.in. Wpływ nowych przystanków w aglomeracjach na zmianę zachowań komunikacyjnych mieszkańców tych aglomeracji omówiła dr inż. Sabina Puławska-Obiedowska z Katedry Systemów Transportowych WIL PK..
ZOBACZ FOTOGALERIĘ DNI OTWARTYCH NA PK
Jednym z podstawowych jego celów będzie tworzenie rozwiązań dla lotnictwa. Podczas spotkania Sławomir Olejnik przedstawił prezentację pt. „Przedsiębiorcy, Uczelnie, Współpraca – inspirujące case studies”, która zawierała przykłady kooperacji przedsiębiorców z uczelniami w Polsce i na świecie. Prezentacja stanowiła inspirację do dalszej dyskusji o działalności Klubu Biznesu PK. – Wierzymy, że nasze wspólne doświadczenia i wiedza mogą być inspiracją dla innych przedsiębiorczych absolwentów oraz przynosić korzyści Politechnice Krakowskiej. Jednocześnie na bieżąco chcemy nasze pomysły konfrontować z oczekiwaniami odbiorców, aby byli zaangażowani w proces tworzenia i rozwijania Klubu – dodaje Paweł Domino.
- Tablica ta – zredagowana w językach polskim i węgierskim – została wmurowana na kampusie głównym Politechniki w 50.
- Politechnika Krakowska wnosi do niej unikatowe doświadczenia swoich naukowców i niesamowite narzędzia badawcze.
- Pracownicy Katedry Zarządzania w Budownictwie zorganizowali dla uczestników InfraBIM specjalistyczny workshop z prezentacją możliwości technologii BIM i prognozowanych trendów w rozwoju oprogramowania – zapowiada dr hab.
- Celem projektu jest opracowanie innowacyjnego procesu usuwania związków perfluorowanych (PFAS) zwanych „wiecznymi chemikaliami” z wody, z zastosowaniem żelazianu(VI) potasu, jako wysoce efektywnego utleniacza przyjaznego środowisku naturalnemu.
- Obecnie nadal szczyci się tym tytułem, został jej nadany po raz kolejny w 2021 r.
W wizycie brała udział prof. Agnieszka Generowicz z WIŚiE, koordynatorka licznych wspólnych inicjatyw uczelni i MPO. Nauczyciele akademiccy mogą prowadzić badania naukowe oraz wypełniać obowiązki organizacyjne i dydaktyczne na terenie Politechniki Krakowskiej.2. Pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi świadczą pracę na terenie Politechniki Krakowskiej, z zastrzeżeniem ust. We wszystkich przypadkach niewymagających pracy stacjonarnej zaleca się polecanie pracownikom wykonywania pracy w trybie zdalnym, plinko czy warto na zasadach określonych w ust.